107497

Personīgi no Igora
07.08.2019


IMSS un personīgi savā vārdā apsveicu sporta skolas U-16 meitenes, kuras šogad absolvēja mūsu sporta skolu. Viņas bija vienas no celmlaužiem Ikšķiles novada jauniešu sporta attīstībā, kas sākās 2011.gadā. Tās ir:

  Emīlija Bedrīte

  Beāte Feldmane

  Kristiāna Griščenko

  Patrīcija Krapse

  Elīza Meijere

  Patrīcija Migliniece

  Patrīcija Moiseja

  Letīcija Priedīte

  Kristiāna Elizabete Valdmane

Paldies Tīnūžu tautas nama vadītājai Valdai Kuršai un Ikšķiles pašvaldībai par iespēju atzīmēt šo zīmīgo IMSS pasākumu skaistās telpās. Mēs bijām priecīgi redzēt vecākus, radiniekus un draugus kuplā skaitā atbalstot meitenes. Paldies domes deputātiem Edgaram Loginam un Jurim Saratovam par apsveikumu un labiem vārdiem.  Paldies vienai no šobrīd populārākajai Latvijas mūzikas grupai “Carneval Youth”, par fantastisko koncertu veltītu tieši meitenēm!

Diemžēl izskatās, ka IMSS tālākā pastāvēšana šajā formātā ir apdraudēta.

Sākotnēji dibinot sporta skolu, tās pastāvēšanas princips varēja īstenoties tikai biedrībai sadarbojoties ar pašvaldību. Paldies pašvaldībai un deputātiem, kuri nolēma atbalstīt šo projektu, jo tobrīd 2011.gadā, sports novadā vispār nebija attīstīts. IMSS bija pati pirmā sporta skola novadā. Bērni tika uzņemti zēnu, meiteņu basketbola un meiteņu volejbola sekcijās.

Pēc jaunām izmaiņām pašvaldībā, kurā parādījās arī tāda persona kā Česlavs Batņa, viņš uzņēmās aktīvu lomu sporta pārvaldē. No sporta tāls cilvēks, kurš novadā ieradās ar lieliem plāniem Ikšķiles vidusskolas attīstībā, ātri vien no skolas direktora amata ielēca pašvaldībā, tā arī neīstenojot līdz galam savu solījumu un plānu realizēšanu izglītības jomā. Tagad viņš ir aktīvs it visur, tai skaitā sportā un interesanti, ka arī ļoti vērienīgā celtniecībā pa visu novadu.

Kāpēc pieminu Česlavu Batņu? Tāpēc, ka visi sporta skolas jautājumi tika risināti ar viņu. Nākotnes redzējumu par sportu novadā dzirdēju no deputāta, kurš bieži pozicionēja sevi kā- es,es. Pēc tā nopratu, ka viņam šobrīd ir ietekme tur, kur viņš maz ko saprot. Finansējums un atbalsts strauji sāka rukt, vēl sliktāk bija tas, ka iepriekš apstiprinātais atbalsts (FIBA) Eiropas jauniešu basketbola līgas tūres novadīšanai Ikšķilē tika samazināts par 50% . Sporta skolai nebija kur likties, jo piecas tūres mūsu meitenes bija aizvadījušas izbraukumos pa Eiropu un tagad bija mūsu kārta organizēt. Tas bija liels finansiāls trieciens sporta skolai. Jāuzņem septiņas komandas no Eiropas. Bez atbalsta mēs to nebūtu uzsākuši. Tagad mēs bijām fakta priekšā.

Visam pamatā skaidrojums, ka trūkst budžeta naudas svarīgiem celtniecības objektiem. Zināšanai, tagad ir nodibināta Ikšķiles pašvaldības sporta skola. Interesanti, kāpēc tikai ar vienu sporta veidu basketbolu? Jau astoņus gadus IMSS veiksmīgi darbojas, neskatoties uz grūtībām pēdējā laikā. Šeit atkal klāt ar skaidrojumiem un meliem ir Česlavs Batņa. Viņa sauklis ir glābt IMSS, melojot ka Ikšķiles novadā no 250 sporta skolas bērniem palikuši tikai 100. Novada bērni visus gadus ir bijuši skaitā no 95-115, nekad viņu skaits nav bijis 250! Tas ir bijis kopā ar 150 IMSS Salaspils bērniem. Daži Ikškiles bērni ejot prom uz Ogri. Ja pašvaldība samazina finansējumu sporta skolai ,tad starpību sanāk kompensēt vecākiem. Tātad tā ir arī pašvaldības ieinteresētība un atbildība par kopīgo projektu.

Ja runa ir par finansēm tā ir vienkārša matemātika. Pēdējo sezonu IMSS saņēma atbalstu par 95 bērniem, dalot uz 12 mēnešiem gadā, vidēji 870 eur mēnesī. Tagad pašvaldībai sporta skolas izmaksas varētu būt 5-6 reizes vairāk. IMSS komandā, kas apkalpo un darbojas ar Ikšķiles bērniem ir 7 cilvēku sastāvs:  Direktore, treneri, grāmatvede, šoferis. Jaunās sporta skolas direktore saņems algu vairāk kā 1600 eur mēnesī. Viena pati! Vēl treneri un citi? Pašvaldībai nāks klāt izdevumi par: transportu, sacensībām, tiesnešiem, formām, inventāru.

Jautājums?

Bija taču finanšu problēma atbalstīt biedrību. To, ka tagad no ikmēneša vecāku maksas, kas IMSS ir 41eur, 36eur, 20eur, 18eur un 12eur, jo darbojās dažādas atlaides un izcenojumi. Pašvaldības sporta skolā būs 15eur,10eur un 8eur. Tas nenozīmē ka vecākiem  dalība izmaksās mazāk, jo tērēta jau būs viņu nodokļu nauda. Kas vēl ir nepareizi, arī to iedzīvotāju nodokļu nauda kuriem basketbols neinteresē!

Šobrīd IMSS Ikšķilē ir virs 90 audzēkņu. Astoņās komandās bērni piedalījās Latvijas jaunatnes basketbola līgas čempionātā. Meitenes U-16 piedalījās EYBL (Eiropas jaunatnes basketbola līga) FIBA licenzēta. Ir izaudzināti divi Latvijas izlases kandidāti Ikšķilē, trīs Salaspilī.

Česlavs Batņa un jaunā direktore sola uzlabot šo situāciju ar izteikumiem:

Pirmkārt, viņi neprasīs, kā to darīja IMSS, bet dos (laikam finansiāli)! Tas nozīmē būs finansējums no sponsoriem, kas ir ļoti apšaubāmi.

Otrkārt, maziem basketbolistiem tikai rotaļas, nekādu sacensību. (Tā esot Skandināvijā, lai netraumētu bērnus). Sporta skola nav obligāti apmeklējamā iestāde, bet nāk tie bērni, kas grib un var sacensties sevi psiholoģiski netraumējot. Tāpēc ir jābūt sertificētiem treneriem.

Treškārt, sauklis, ka tiek dibināta sporta skola - īstenībā ir centieni vienkārši pārņemt IMSS bērnus un trenerus. Lai tā būtu! Tikai izskan, ka 14,15,16 gadīgie audzēkņi viņus neinteresē! Tos var norakstīt? Tas, ka bērniem gribas turpināt iesākto, viņus neuztrauc.                                     

Ceturtkārt, uz jautājumiem par basketbola specifiku un viselementārākajiem nolikumiem, kas ir saistībā ar basketbola skolas darbību jūtama pilnīga nekompetence. Viņi cer, ka to zinās treneri, kuru šobrīd vēl nav. Pareizi būtu, ja to vada un kontrolē direktors.

Piektkārt, direktora konkursā uzvar, nezinu vārdā, kāds cilvēks no Latgales, tad viņš atsakās un uzvar airēšanas pārstāve ar it kā bizness pieredzi. Tai pašā laikā uz sporta skolas direktores vietu, kur divus gadus būs tikai basketbols, netiek starp trīs labākiem kandidātiem Ilze Ose-Hlebovicka, 4 gadus direktore IMSS, Latvijas jaunatnes līgas treneru valdes locekle, FIBA licence (2 gadu kursi), Latvijas nacionālās izlases basketbolā spēlētāja, Latvijas čempione treneres statusā utt... ar paskaidrojumu, ka nebija pietiekami iespaidīga un būs daudz darba ar papīriem-dokumentiem, viņai tiek atteikts.

Viss liekas smieklīgi, ja nebūtu traģiski. Personīgi man šis projekts bija sirds lieta.

Vēlme dot bērniem izbaudīt basketbola spēles prieku, rast iespēju jauniem treneriem sevi pilnveidot, izjust kopā ar vecākiem un bērniem sacensību, nometņu un ikdienas treniņu pārdzīvojumu. Labi, ka šobrīd šis projekts nav manas peļņas avots, citādi tas būtu lielas problēmas visādā ziņā. Šādi iznīcinot sporta biedrību tā ir nokļuvusi nepatīkamā situācijā. Tika plānota darbība nākotnē, par kuru esmu uzņēmies morālo atbildību. Tagad esam palikuši ar kredītsaistībām, sporta inventāru, ofisa tehniku un iekārtām.

Tas pateicoties Ikšķiles pašvaldības lēmumiem izmantojot valsts spēka pozīciju attiecībā pret biedrību un noteikti ne jau tālejošiem plāniem, kas attiektos uz bērniem un vēl jo vairāk basketbolu. Sakritība, bet Salaspils pašvaldība arī redzot, ka basketbols beidzot ir sakārtots novadā un ir vairāk kā 100 audzēkņu, izmantojot savu spēka pozīciju dibina basketbola sekciju Salaspils sporta skolā. Kamēr nebija neviena bērna basketbolā, Salaspilī nevienam tas neinteresēja un neviens to nevarēja izkustināt no nulles punkta.

Dzīvē un dažādos projektos notiek pārmaiņas, kas arī var notikt šajā gadījumā. Tikai kāpēc jārada jauna administratīvā komanda, ja tāda jau ir. Cilvēki no nulles mēģina apgūt to, kas viss jau darbojas un ir zināms. Tā vietā, lai vienkārši uzlabotu kaut ko, tiek sagrauts esošais, bez jebkādas loģikas un ētikas.

Skaidrs, ka visam pamatā ir vienkārši gūt iespēju tikt pie valsts aizņēmuma uz tā rēķina, ka Ikšķiles novadā būs valsts sporta skola un nav sporta zāles, ko vajadzētu uzcelt. Nevajag ar sportiskiem lozungiem censties aizmālēt acis, jo redzama vienkārša vēlme-celtniecība. Pie tam, cik es saprotu šīs jaunās būves vajadzībām tiks ziedota daļa no vēl pietiekami jauna un aktuāla stadiona un abi āra voleibola laukumi. Tas nu gan ir galīgi nesaimnieciski!

Atskatoties atpakaļ:

Paldies tiem daudziem cilvēkiem, kas sadarbībā ar IMSS pirmie uzsāka sporta aktivitātes Ikšķiles novadā un ar IMSS darbību atjaunoja pamestās basketbola tradīcijas Salaspilī.

Tagad ierosinu mūs atbalstošos cilvēkus, palīdzēt pasekot šo pašvaldību darbībām tieši ap basketbolu, jo mūsu nodokļu nauda tiks tērēta daudz,daudz,daudz vairāk. Tas nozīmē, ka abās pašvaldībās tieši basketbolā jābūt lielam progresam. Lai veicas jauniem vadoņiem, tikai šobrīd sporta un basketbola aspektā īpaši Ikšķiles jaundibinātā sporta skolā, neredzu nekā pozitīva. Tur slēpjas kas cits! Ar interesi sekošu tālākai basketbola attīstībai šajos novados.

Igors Miglinieks Olimpiskais čempions basketbolā

 
Ielādēju...
Ielādēju... 
      Atpakaļ